Kvetinárstvo Arcadia Kvetinárstvo Arcadia

Fórum pre orchidey-všetkým, ktorým orchidea nekvitne.

Fórum pre orchidey
Fórum pre orchidey
Všetkým, ktorým orchidea nekvitne :

2. Možno ju polievate zlou vodou. Mala by sa polievať prevarenou vodou a napoly s destilovanou vodou.

3. Iný spôsob je urobiť jej šok. Napríklad  nepolievať ju 2-3 týždne, alebo ju na 5-7 dní dať do tmy (zavrieť do komory, skrine).

4. Dobrý spôsob je aj zmena teplôt deň -  noc. Tu je potrebné, aby cca 7-14 dní mala rozdiel teplôt v noci a cez deň aspoň o 10 stupňov. Mali by ste so svojou orchideou „pobehovať“ každý večer na napr. na balkón (ideálne presklený, kde je max. 10-15 stupňov) a cez deň šup s ňou do izby, kde je okolo 20 stupňov.

Ak sa budete držať našich rád  potom aj tá najtvrdohlavejšia orchidea zakvitne (samozrejme pokiaľ je v dobrej kondícií a nemá zlikvidovaný koreňový systém a pod.)
Orchidei nemajú rady mokré korene. Je veľmi dobré, keď preschnú, či skôr uvädnú a potom sa polejú. Treba si uvedomiť, že pôvodné rastlinky rastú na stromoch a tam sa mokrý substrát ani neobjaví. Sú vzdušné a korene, ktoré majú funkciu ako listy, v sebe držia dostatok vlahy.

Opadávanie pukov je jedným z najčastejších problémov orchideí. Príčinou býva nedostatok svetla, čerstvého vzduchu, suchý vzduch počas horúcich dní.


Ak žltnú puky, príčinou je vysoký obsah etylénu vo vzduchu, ktorý môžu produkovať sviečky, cigaretový dym, prípadne ovocie. To sa najčastejšie stáva na jeseň. V zime rastlinka neinvestuje energiu do tvorby kvetov a puky opadávajú. Stačí 6 hodín  v miestnosti, kde je vyšší obsah etylénu a puky opadnú.

Keik – nová rastlinka obyčajne rastúca paralelne na materskej rastline. Ale čo ak nemá táto „nová rastlinka“ vyvinuté korienky? Skúste tesne pod ňu uviazať mach, ktorý budete pravidelne rosiť. Orchidea vycíti, že má kam púšťať korene a keď budú 3-5 cm dlhé, tak potom sa rastlinka aj s kúskom kvetného stôlu môže odrezať. Keik musí mať korienky, ináč s najväčšou pravdepodobnosťounebude rásť. Mal by mať aspoň 2 – 3 korienky 5-10 cm dlhé.

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť. 

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok.

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu.

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu.

1.   Možno ju polievate zlou vodou. Mala by sa polievať prevarenou vodou a napoly s destilovanou vodou.

Rýchly kontakt

Flower shop Arcadia
M.Pišúta 2
Liptovský Mikuláš 031 01

Mobil: T-com: 0902-415-246

                     0903-638-856

Mail:    Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Číslo účtu: SK80 7500 0000 0040 1954 0769

IBAN-medzinárodné číslo účtu:  SK80 7500 0000 0040 1954 0769

Facebook: https://www.facebook.com/kvetyarcadia

Nebojte sa opýtať

Váš email 
Názov 
Vaše meno 
Otázka 
Zadajte kód jwwqxg Kód