Kvetinárstvo Arcadia Kvetinárstvo Arcadia

Ako zabrániť mačkám ohrýzavanie izbových rastlín. Náš tip

Tipy a triky pre vaše kvetiny
Tipy a triky pre vaše kvetiny
Takmer všetky mačky rady čas od času ohrýzajú trávu alebo iné rastliny. Odborníci súdia, že tráva im pomáha stráviť chlpy, ktoré prehĺtajú pri pravidelnom čistení svojho kožucha. Len ťažko je teda tomuto zvyku – ktorí milovníci rastlín považujú skôr za zlozvyk – odnaučiť. Aby ste odviedli pozornosť mačiek od svojich izbových rastlín, skúste im ponúknuť niečo lepšie. Ideálna je mačacia tráva. Na našom trhu je niekoľko osivových zmesí. Môžete vysievať kedykoľvek v priebehu roka. A pokiaľ budete siať postupne, zaistíte mačke neustále čerstvý zelený porast.

Prečo niektoré rastliny chradnú v blízkosti okna?

Maranty, kalatey, aphelandry a ďalšie rastliny, ktoré pochádzajú z tmavých pralesov, sú citlivé na vysokú intenzitu slnečného žiarenia. Spoznáte ich podľa veľkých, mäkkých a sýto zelených listov. Silné slnečné lúče ich môžu popáliť. Na listoch sa objavia škvrny, ktoré bývajú omylom zamieňané za príznak hubovej choroby. Často sa to stáva, keď prinesenú novú rastlinu z kvetinárstva, kde rástla v optimálnych podmienkach, postavíte na slnečné okno: poškodenie ich listov sa prejaví počas niekoľkých dní.

Kvitnúci kalendár

Veľa ľudí chce, aby im  v byte stále niečo kvitlo. Nie je to nič ťažké – stačí len správne vybrať vhodné rastliny. Z mnohých vlastností kvitnúcich rastlín je najdôležitejší tvar a veľkosť ich kvetov či kvetenstiev. Môžete si tiež vybrať dobu a dĺžku kvitnutia. Mnohé izbové rastliny môžu pri správnej opatere vykvitnúť v rôznej ročnej dobe. Patria k nim napr. saintpaulie, netýkavky. U čínskej ruže je to len jeden deň, zatiaľ čo niektoré bromélie kvitnú až niekoľko mesiacov. Kvitnúce črepníkové rastliny môžu byť len dočasnou ozdobou miestnosti. Ako náhle ich kvety odkvitnú, stratia svoju krásu. Niektoré kvitnúce črepníkové rastliny majú významnú úlohu v interiéri  počas tmavých zimných mesiacov. Azalky, vianočné hviezdy, cyklamény a chryzantémy sa väčšinou predávajú v púčkoch alebo polorozkvitnuté. Zavčasu na jar sa môžu v byte uplatniť kvitnúce hyacinty, narcisy, primulky, modrice, tulipány a krokusy. Od apríla do júna sa ponúkajú kultiváry hortenzií ako izbové rastliny. Krásne kvety majú gloxínie či begónie.

Zeleň pre zdravý život

Tipy a triky pre vaše kvetiny
Tipy a triky pre vaše kvetiny
Vedeli ste, že ľudia, ktorí sú doma a na pracovisku obklopení izbovými rastlinami, sú menej náchylní na choroby, odolnejší voči stresu a že ich práca aj život viac baví?
Súčasný životný štýl nás núti tráviť viac času v uzavretom priestore, či už v kanceláriách, obchodoch alebo doma. Vnútri sme až 90% času. S tým súvisí rastúca pozornosť venovaná vplyvom tohto životného štýlu na naše zdravie a psychiku. Veľa ľudí už pochopilo ako dôležité je relaxovať po náročnom pracovnom maratóne a zájsť na prechádzku do prírody. Tiež sa začína prisudzovať patričný význam zeleni na pracoviskách ale i v domácnostiach. Vplyvom zelených rastlín na pracovné výkony sa už zaoberalo niekoľko štúdií. Vyplýva z nich, že pracovníci, ktorí pracujú v prostredí, v ktorom je zeleň, podávajú lepší výkon a sú tiež menej chorí. Rastliny majú totiž schopnosť pohlcovať zo vzduchu látky, ktoré ľuďom nesvedčia. Význam zelene na pracoviskách vzrástol spolu s príchodom otvorených kancelárií tzv. "open space" na počiatku 70. rokov. Klimatizovanie priestorov s nízkou vlhkosťou vzduchu vedie k mnohým zdravotným problémom zamestnancov. Na naše zdravie majú nepriaznivý vplyv aj škodlivé látky, ktoré vylučujú tlačiarne, kopírky, monitory PC (formaldehyd, toulén, benzén). Koberce, nátery na strechách, nábytok, rôzne lepidlá tiež ku tomu výrazne prispievajú. Tomuto „chemickému koktejlu“ sme vystavení deň čo deň. V dôsledku toho trpí stále viac ľudí bolesťami hlavy, únavou, pálením očí a dýchacími problémami. Klíma na pracoviskách, alebo doma sa dá jednoducho a príjemne zlepšiť izbovými rastlinami. Viac ako 97% absorbovanej vody uvoľňujú späť do ovzdušia prostredníctvom listov a zlepšujú tak vlhkosť vzduchu. Čo by ste mali vedieť? Čím nám izbové rastliny prospievajú?

  • Znižujú stres a zlepšujú náladu
  • Zvyšujú atraktivitu  prostredia
  • Znižujú vyčerpanie, odbúravajú bolesť hlavy a podráždené oči
  • Trvale znižujú absenciu spôsobenú ochorením až o 60%
  • Absorbujú škodlivé látky, pohlcujú prach a špinu, tlmia hluk
  • Dodávajú vzduchu vlhkosť
  • Sú ekologické, lacnejšie než prístroje na čistenie vzduchu a nespôsobujú žiaden hluk
  • Podnecujú k lepším výkonom zamestnancov, ktorí pracujú s PC (cítia sa lepšie, sú produktívnejší)

Kto má chorú dušu, vylieči ho vôňa levanduľe

Tipy a triky pre vaše kvetiny
Tipy a triky pre vaše kvetiny
Je málo rastlín, ktoré by boli také známe ako levanduľa. Nie je to len módna záležitosť poslednej doby, táto aromatická bylina sprevádza ľudstvo po stáročia. Obľubu levandule tiež dokazuje veľa dekoratívnych predmetov z keramiky a textilu, ktoré sú ozdobené motívom jej kvetu. Stretneme sa s ňou v deodorantoch, vonných sviecach a sáčkoch do šatníkov, kde sa využíva jej repelentný účinok proti dotieravému hmyzu. Levanduľa vyžaduje slnečné miesto a hlinito piesočnatú suchšiu zeminu. Pre udržanie pekného kompaktného vzrastu je dôležitý každoročný rez, ináč vytvára nevzhľadné presychajúce kríky. Skracujeme ich na 1/3 výšky. Levanduľa nám môže urobiť radosť až niekoľko desiatok rokov. Ak jej venujeme aspoň minimálnu starostlivosť, odvďačí sa krásnym vzrastom, nádhernými kvetmi a príjemnou ukľudňujúcou vôňou šíriacou sa do ďalekého okolia. Príjemne voniaca silica má relaxačné uvoľňujúce účinky, pomáha pri nespavosti (testy preukázali podobné pôsobenie ako sedatíva). Traduje sa tiež, že pôsobí ako afrodiziakum, zmierňuje bolesť, podporuje trávenie, hojí rany, účinkuje proti kŕčom a reumatizmu. V silici bola nájdená látka, ktorá má liečivé účinky na rôzne druhy nádorov a je naďalej skúmaná ako možná prevencia a liek proti rakovine.

Fórum pre orchidey-všetkým, ktorým orchidea nekvitne.

Fórum pre orchidey
Fórum pre orchidey
Všetkým, ktorým orchidea nekvitne :

2. Možno ju polievate zlou vodou. Mala by sa polievať prevarenou vodou a napoly s destilovanou vodou.

3. Iný spôsob je urobiť jej šok. Napríklad  nepolievať ju 2-3 týždne, alebo ju na 5-7 dní dať do tmy (zavrieť do komory, skrine).

4. Dobrý spôsob je aj zmena teplôt deň -  noc. Tu je potrebné, aby cca 7-14 dní mala rozdiel teplôt v noci a cez deň aspoň o 10 stupňov. Mali by ste so svojou orchideou „pobehovať“ každý večer na napr. na balkón (ideálne presklený, kde je max. 10-15 stupňov) a cez deň šup s ňou do izby, kde je okolo 20 stupňov.

Ak sa budete držať našich rád  potom aj tá najtvrdohlavejšia orchidea zakvitne (samozrejme pokiaľ je v dobrej kondícií a nemá zlikvidovaný koreňový systém a pod.)
Orchidei nemajú rady mokré korene. Je veľmi dobré, keď preschnú, či skôr uvädnú a potom sa polejú. Treba si uvedomiť, že pôvodné rastlinky rastú na stromoch a tam sa mokrý substrát ani neobjaví. Sú vzdušné a korene, ktoré majú funkciu ako listy, v sebe držia dostatok vlahy.

Opadávanie pukov je jedným z najčastejších problémov orchideí. Príčinou býva nedostatok svetla, čerstvého vzduchu, suchý vzduch počas horúcich dní.


Ak žltnú puky, príčinou je vysoký obsah etylénu vo vzduchu, ktorý môžu produkovať sviečky, cigaretový dym, prípadne ovocie. To sa najčastejšie stáva na jeseň. V zime rastlinka neinvestuje energiu do tvorby kvetov a puky opadávajú. Stačí 6 hodín  v miestnosti, kde je vyšší obsah etylénu a puky opadnú.

Keik – nová rastlinka obyčajne rastúca paralelne na materskej rastline. Ale čo ak nemá táto „nová rastlinka“ vyvinuté korienky? Skúste tesne pod ňu uviazať mach, ktorý budete pravidelne rosiť. Orchidea vycíti, že má kam púšťať korene a keď budú 3-5 cm dlhé, tak potom sa rastlinka aj s kúskom kvetného stôlu môže odrezať. Keik musí mať korienky, ináč s najväčšou pravdepodobnosťounebude rásť. Mal by mať aspoň 2 – 3 korienky 5-10 cm dlhé.

Phalaenopsis je veľmi vhodná orchidea hlavne pre začiatočníkov.

Substrát:
Rastlina sa sadí do špeciálneho substrátu na orchidey, ktorý nesmie byť v žiadnom prípade príliš vlhký, pretože Phalaenopsis tvorí vzdušné korene, ktoré začínajú pri vysokej vlhkosti hniť. 

Svetlo:
Rastlina uprednostňuje svetlé stanovište, v žiadnom prípade však priame poludňajšie slnko, pretože v tom prípade sa na listoch vytvoria hnedé spálené fľaky. Nevhodné je južné okno, ideálna je východná a severná strana.

Zálievka:
Phalaenopsis vyžaduje ako epifitická rastlina vysokú vlhkosť vzduchu. Ak jej to nemôžete zabezpečiť, musíte ju každý deň postrekovať mäkkou vodou. Nesmie sa však polievať srdiečko listov. Počas letného obdobia sa polieva najviac 2x týždenne, v zime 1 -2x v mesiaci - rozhodne vždy mäkkou vodou. Nadbytočnú vodu musíte z misky pod črepníkom vyliať.

Hnojenie:
Počas rastovej fázy sa pridáva hnojivo do zálievky 1x týždenne, alebo ak použijete listové hnojivo, stačí i menej. Ideálne je postrekovanie listov, koreňov a substrátu. V zime stačí 1x mesačne, ak stojí rastlina na teplom stanovišti, ešte menej, ak stojí na chladnejšom stanovišti.

Teplota:
Počas dňa je odporúčaná teplota 20 - 30°C, v noci by nemala prekročiť 15°C.

Kvitnutie:
Rastlina kvitne od jesene do jari (október - marec). Metliny sa nesmú príliš skracovať, ponechajte dĺžku minimálne 12 - 16 cm. Hybridy môžu kvitnúť i po celý rok.

Obdobie kľudu:
V zimnom období sa spomaľuje rast, no rastlina nemá klasické obdobie kľudu.

Presádzanie:
Presádza sa na začiatku jari, prípadne po odkvitnutí. Nesmie sa presádzať vtedy, ak rastline začína rastové obdobie, pretože nové listy by boli príliš malé. Ich rast sa môže úplne zastaviť.

Choroby a škodcovia:
Nepriateľom číslo jeden sú vlnatky a štítničky. Vysávajú šťavu z listov a tieto následkom toho odumierajú. V prvom rade izolujte napadnutú rastlinu. Neošetrujte rastliny prípravkom, ktorý obsahuje olej. Tento upchá póry a listy nemôžu "dýchať". Pretože orchidey sú citlivé na agresívne roztoky, nanášajte ich štetcom na škodcu. Použiť môžete i prípravok z mazľavého mydla (15g), alkoholu (10 ml) a teplej vody (1liter). Zvýšte vlhkosť vzduchu.

1.   Možno ju polievate zlou vodou. Mala by sa polievať prevarenou vodou a napoly s destilovanou vodou.

Rýchly kontakt

Flower shop Arcadia
M.Pišúta 2
Liptovský Mikuláš 031 01

Mobil: T-com: 0902-415-246

                     0903-638-856

Mail:    Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebuješ mať nainštalovaný JavaScript.

Číslo účtu: SK80 7500 0000 0040 1954 0769

IBAN-medzinárodné číslo účtu:  SK80 7500 0000 0040 1954 0769

Facebook: https://www.facebook.com/kvetyarcadia

Nebojte sa opýtať

Váš email 
Názov 
Vaše meno 
Otázka 
Zadajte kód gfvkfx Kód